Drzwi Gnieźnieńskie - Wzgórze Lecha

Udostępniamy Państwu możliwość obejrzenia (także z przewodnikiem) Drzwi Gnieźnieńskich -powstałych ok. 1175 roku za czasów Mieszka III Starego i będących jednym z najcenniejszych zabytków zarówno w Gnieźnie, jak i całym naszym kraju. Udostępniamy Państwu możliwość obejrzenia (także z przewodnikiem) Drzwi Gnieźnieńskich -powstałych ok. 1175 roku za czasów Mieszka III Starego i będących jednym z najcenniejszych zabytków zarówno w Gnieźnie, jak i całym naszym kraju.

Ze względu na kunszt, z jakim zostały wykonane, nazywano je często Porta Regia, czyli Drzwi Królewskie. Zabytek ten jest dziełem sztuki okresu romańskiego. Zdobienia, motywy i historia życia Świętego Wojciecha, jakie się na nich znajdują, wskazują na szczególną rolę Świętego w świecie i kulturze XII wieku. Oprócz scen z jego życia i innych, ukazujących rzeczywistość społeczną ówczesnych czasów, przedstawione zostały także obrazy religijne, ukazujące np. Chrystusa.

Po dziś dzień nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kto zlecił wykonanie, ani kto był rzemieślnikiem zajmującym się nim. Istnieje kilka hipotez, które mogą również wskazywać na źródło inspiracji w Niemczech lub Czechach.

Zachęcamy do obejrzenia (możliwe jest to także z przewodnikiem) tego niezwykłego zabytku, będącego chlubą nie tylko dla Gniezna, lecz także dla całego naszego kraju. Zapraszamy serdecznie – zobaczcie Państwo historię na własne oczy.Back to top