Katedra - Wzgórze Lecha

To najcenniejszy zabytek Gniezna, położony na historycznym Wzgórzu Lecha. Pierwszą budowlą było tu oratorium, którego pozostałości można obejrzeć w podziemiach katedry. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, siedem lat później pochowano w nim jego żonę Dąbrówkę. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha.

Katedra na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie przypomina nam o wielu wydarzeniach w dziejach Kościoła i państwa polskiego. To właśnie w Gnieźnie arcybiskupi a później prymasi dokonywali koronacji królewskich. Niejednokrotnie sprawowali urząd Interreksa – to do nich należał tytuł Pierwszego Księcia. Po tych wybitnych postaciach i ich działalności pozostało wiele pamiątek w postaci budowli, ważnych dokumentów i drogocennych fundacji. Wspaniała gotycka katedra wraz z jej podziemiami, niezwykłe Drzwi Gnieźnieńskie, ogromny skarbiec katedralny (trzeci co do wielkości i najstarszy w Polsce – dziś eksponowany w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej), niezliczona ilość dokumentów i ksiąg (najstarsza pochodzi z roku 800 i znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie). Wszystko to znajdziecie Państwo w dawnym, historycznym miejscu – katedrze na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

Zapraszamy do zwiedzania katedry – najcenniejszego zabytku w Gnieźnie. Zapewniamy również możliwość skorzystania z przewodnika. Dzięki temu będziecie mogli Państwo przenieść się w ważne dla naszej historii czasy oraz poznać lepiej dzieje naszego kraju.

Zwiedzanie katedry w Gnieźnie – także z przewodnikiem – zapraszamy.[modula id=”3290″]
Back to top