Skarbiec - Wzgórze Lecha

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej stojące na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie, tuż obok Katedry, jest spadkobiercą dawnego skarbca katedralnego, gromadzącego przez wieki najcenniejsze przedmioty materialne, służące sprawowaniu Kultu Bożego. Były one fundowane z okazji ważnych wydarzeń lub są po prostu darami znacznych osobistości, odwiedzających w przeszłości tę okazałą prymasowską świątynię. Kielichy, puszki, monstrancje, pacyfikały, pierścienie biskupie oraz obrazy, niezliczone rzeźby i zabytkowe tkaniny stanowią podstawę kolekcji Muzeum w Gnieźnie.

Zachęcamy, by przejść przez historię państwa polskiego, podziwiając zbiory Muzeum Archidiecezji w Gnieźnie. Warto dowiedzieć się więcej o dziejach własnego narodu u źródła, w miejscu tak niezwykłym, które było świadkiem nieraz epokowych wydarzeń. Prezentujemy eksponaty zbierane przez wieki, jakie są częścią dziedzictwa naszego kraju i mówią więcej o jego przeszłości, niż niejeden szkolny podręcznik.

Muzeum Archidiecezji w Gnieźnie – zapraszamy serdecznie.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”0″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”1″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Back to top