Festiwal Fotografii “Z Garażu Janusza Chlasty” – 11.09.2023 - Wzgórze Lecha

Szanowni Państwo,

 

Festiwal Fotografii “Z Garażu Janusza Chlasty” już wkrótce ujrzy światło dzienne!

Janusza Chlasty gnieźnianom zdecydowanie nie trzeba przedstawiać – znany fotografik potrafił uchwycić zarówno te najważniejsze chwile w życiu naszego miasta – jak i te zupełnie zwykłe, codzienne. Projekt, ma na celu pokazać szerokiemu gronu odbiorców twórczość Janusza Chlasty – artysty fotografika, który pozostawił po sobie 6 tysięcy negatywów dokumentujących historię Gniezna oraz miast sąsiednich, ukazujących życie mieszkańców, pracę w zakładach przemysłowych, przyrodę, sceny uliczne jak również wydarzenia z życia kościoła. Ten ostatni z wymienionych tematów będzie można oglądać na fotografiach Janusza Chlasty już 11.09.2023 r. o godz. 16:00 w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

JANUSZ CHLASTA urodził się w rodzinie kolejarskiej w 1938 r. w Wilnie. W Gnieźnie przebywał od 1959 r. Pracował jako kolejarz, ale to fotografia stała się jego główną pasją i chlebem powszednim. Był profesjonalistą, samoukiem, rozpoczynał karierę fotograficzną na sprzęcie przez siebie zrobionym. Współpracował z miesięcznikiem „Przemiany” od pierwszego numeru (1965 r.) aż do swojej śmierci w 2013 r. W latach 1972-1979 r. był także fotoreporterem „Głosu Załogi” – międzyzakładowej gazety adresowanej do pracowników gnieźnieńskich zakładów pracy i ich rodzin. Jego zdjęcia publikowała także Centralna Agencja Fotograficzna oraz prasa regionalna i ogólnopolska. Był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, swoje prace prezentował na kilku wystawach indywidualnych.

 

Przekazane przez syna artysty Grzegorza materiały, a więc aż 70 tysięcy plików cyfrowych zostały zdigitalizowane przez Władysława Nielipińskiego – gnieźnieńskiego działacza kultury. Następnie w ramach Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, przeanalizowane i podzielone tematycznie, sporządzone zostały także opisy poszczególnych kadrów.

 

W 2023 r. Miejski Ośrodek Kultury pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zorganizowanie obchodów 10. rocznicy śmierci Janusza Chlasty w formie festiwalu jego najlepszych fotografii. Realizacja przedsięwzięcia wymagała współpracy wielu instytucji, partnerów, podmiotów i osób, które z archiwum reportażysty wybrali tematy szczególnie im bliskie i we wrześniu 2023 r. wyeksponują je we własnej przestrzeni wystawienniczej.

 

W odpowiedzi na zaproszenie do festiwalu Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej przedstawi podczas wystawy czasowej część dorobku artystycznego Janusza Chlasty. Będzie to około czterdziestu fotografii przedstawiających życie kościoła gnieźnieńskiego. Wystawę można oglądać bezpłatnie od 11.09.2023 r. do 31.01.2024 r.

 

Serdecznie zapraszamy,

Zespół Wzgórza Lecha

Back to top